Usavršavanje tokom zimskih dana
Tokom ovih prohladnih i snežnih dana manje je posla napolju i ovo je pravo vreme za učenje i usavršavanje. Škola baštovanstva se završila u decembru i još jedna generacija organskih baštovana će, sa uživanjem, tokom zime planirati svoju baštu i uređivati dvorište.
Saznajte više o organskom gajenju povrća i voća
Tokom protekla dva ipo meseca naučili smo osnove organskog baštovanstva, planiranje, kako da đubrimo i štitimo biljke ali i kako da ih tehnološki proizvedemo. Polaznici su se upoznali sa preko 200 biljnih vrsta, njihovim gajenjem i značajem u organskoj bašti. Zatim smo na radionicama vežbali planiranje naredne sezone. Bilo je dinamično, a polaznici su postavljali brojna pitanja u želji da razreše nedoumice ili reše problematične situacije na svojim parcelama.
Organska poljoprivreda, a samim tim i organsko baštovanstvo, poštuje veliki broj preduslova i bioagrotehničkih mera koje su osnova dobijanja zdravijih plodova. Važno je dobro razumeti kako funkcioniše svet biljaka, zemljišta, mikroorganizama, korisnih životinja i štetočina kako bi bašta bila ekološka celina.
Planiranje je veoma važno i ponekad zaboravimo njegov značaj. Planiranjem prostora planiramo i radove i time ne dobijamo samo lepo uređenu baštu i okućnicu, već uspostavljamo kontrolu nad bolestima i štetočinama i omogućavamo ravnomerno korišćenje zemljišta. Često planiranjem smanjujemo i broj radnih sati u vrtu jer primenom određenih mera mnoge poslove će, umesto nas, obaviti priroda. Posebno je važna uloga plodoreda, a on se ne može sprovoditi ukoliko samo uđemo u baštu i započnemo sa sejanjem.
Neke teme su posebno zanimljive i radimo ih tokom radionica. Najviše pitanja uvek bude u vezi podizanja visokih leja, na fotografiji je leja podignuta od cigala u podnožju Fruške Gore. Tokom analiziranja parcela i dvorišta polaznika nalazimo najbolja rešenja za uređenje prostora i iskoristivost postojećih objekata, ograda i materijala.
Autor: Organska bašta – Snežana Ognjenović.