Vodič kroz organsko baštovanstvo – uvodni tekst
Prošla je još jedna kalendarska godina, veoma važna za organske baštovane, ljubitelje prirode i hortikulture. Teška godina, neizvesna i prilično nervozna, puna zebnje i brige za najmilije i sopstveno zdravlje.
U ovom svetskom metežu širom sveta je uočeno povećano interesovanje za baštovanstvo. Najčešće nije u pitanju namera baštovana da proizvode neke enormne količine hrane. Rad sa biljkama, kao umirujući porodični hobi, doprineo je ublažavanju zabrinutosti zbog izloženosti infekciji. Takođe je uticao na smanje neizvesnosti u vezi dostupnosti hrane jer je zaključavanje stanovništa izazvalo probleme sa ubiranjem plodova i njihovom distribucijom.
Svet se, kao nikada do sada, okrenuo ka zelenišu i plodovima. Prodaja semena povrća i sadnica voća se mnogostruko povećala u prethodnih nekoliko meseci jer su ljudi proizvodnjom sopstvenog povrća i voća omogućili sebi smanjenje nepotrebnih kontakata i odlazaka u hipermarkete i na pijace. Taj trend je uočen svuda, u SAD-u, širom Evrope, u našim krajevima su vikendice oživele, a mnoga imanja su dobila nove vlasnike i stanare…Rusi su se izolovali u vikendicama izvan grada na malim zemljišnim parcelama, a one su im uvek bile izvor povrća tokom teških vremena, još od sovjetske ere. U Singapuru, koji se uvek oslanjao na uvoz hrane, danas se planiraju farme na krovovima zgrada.
I roditelji se okreću baštovanstvu jer mogu, nakon zatvaranja škola, da provode vreme sa decom na otvorenom na koristan i produktivan način.
Proći će i ovo, a nama predstoji nova baštenska sezona, dovoljno izazovna i bez uticaja kojekakvih virusa, teorija zavera i spletkarenja.
Priručnik pred vama je namenjen svima onima koji planiraju da se u ovoj godini upoznaju sa organskim baštovanstvom ali i iskusnim baštovanima kao podsetnik koji ih vodi kroz ovu proizvodnu godinu.
Nakon dugogodišnjeg ličnog iskustva u praćenju uticaja različitih kosmičkih uticaja na gajenje biljaka izdala sam “Vodič organskog baštovanstva za 1998. godinu”, a tokom protekle godine i “Vodič organskog baštovanstva za 2020.”.
Priručnik pred vama predstavlja spoj godišnjeg kalendara radova i setvenog mesečevog kalendara. Sem podsećanja na poslove koje treba obaviti tokom tekućeg meseca, baštovan na raspolaganju ima veliki broj korisnih tabela i lista za popunjavanje koje će mu pomoći u planiranju željene proizvodnje i praćenju rezultata rada.
Srećno sa novom baštenskom sezonom!
Autor teksta: Snežana Ognjenović 2021.