Upoznajmo štetočine – buvač
Saznajte više o Školi organskog baštovanstva
Delovi teksta preuzeti iz knjige: Organska bašta 2 – Baštovanstvo pod okriljem prirode
Odrasli insekti su sjajnocrne, tamnozelene ili tamnoplave boje i kreću se skakanjem. Štete na kupusnjačama i rotkvama prave odrasli insekti praveći okrugle rupice u lišću. Odgovara im toplo i suvo vreme, a najviše štete nanose mladim biljkama, pogotovo rasadu. Prezimljavaju kao odrasle jedinke u zemljištu i izlaze na proleće kada temperatura vazduha pređe preko 18 C. Nakon parenja ženke odlažu jaja u zemljište ili na biljkama. Izlegle larve ne prave veće štete na listovima ili u korenu. Buhač ima jednu generaciju godišnje.
Pročitajte više o: krompirovoj zlatici, lisnim vašima, leptiru kupusaru, puževima...
Preventiva i zaštita
Dugotrajna suša doprinosi njihovoj pojavi zato u ranim jutarnjim časovima zalivati rasad i održavati površinu zemlje stalno vlažnom. Mešovita sadnja ovih kultura sa salatom i spanaćem kao i sa paradajzom i kadificom može oterati buvača…
Izdavač „Organska bašta: sva izdanja – baštovanstvo
Pre nego mlade biljke kupusnjača i rotkvi izniknu zaprašiti tu površinu osušenim i samlevenom balegom (kokošijom, golubijom ili konjskom), pepelom od drveta ili prahom od duvana. Duvanska smeša se može pomešati sa pepelom (1:1)…
…Sredstvom od pelina ili vratiča možete povremeno prskati iznikle biljke i posipati biljke i okolno zemljište duvanskim prahom. Takođe se koristi prašak od primorske biljke buhač (Pyrethrum cinerariaefolium)…
Autor: Organska bašta – Snežana Ognjenović.