Dve biljke koje nikad ne gajiti zajedno
Mešovita setva i sađenje je važna agrotehnička mera u organskoj poljoprivredi jer ima toliko prednosti, ne samo kada je u pitanju zaštita biljaka već i bolja iskoristivost prostora, bolji ukus itd.
SVETO TROJSTVO U TRADICIONALNIM BAŠTAMA
U našim krajevima su se tradicionalno gajili beli kukuruz osmak, pasulj pritkaš i bundeva, odnosno razne tikve za ishranu životinja. Ta praksa je skoro nestala setvom hibridnih sorti kukuruza. Organski baštovani seju ove tri kulture zajedno, umesto kukuruza može se posejati kukuruz šećerac, A umesto pasulja boranija.
Pročitajte više o: krompirovoj zlatici, lisnim vašima, leptiru kupusaru, puževima…
Izdavač „Organska bašta: sva izdanja – baštovanstvo
Postoji veliki broj dobrih kombinacija koje doprinose otpornosti biljaka i zaštiti ali i loše koje mogu nepovoljno da utiču na rast povrća.
SLIČNE VRSTE ALI SE NE SADE ZAJEDNO
Tako, recimo, paradajz i krompir, biljke koje rastu u toplijem delu godine, pripadaju porodici pomoćnica i imaju puno srodnih karakteristika.
Sem optimalnih temperatura za rast i sličnih uslova neophodnih za rast, paradajz i krompir „obožavaju“ i iste štetočine. Najpoznatija krompirova štetočina – zlatica voli da, u nedostatku sočnog lišća krompira, „navali“ i na lišće paradajza. Takođe, ove dve biljke napada i plamenjača pa je zbog toga važno ne gajiti ih na istom prostoru ili u mešovitoj setvi i sadnji što doprinosi širenju infekcije. Štetočine mogu da prelaze sa jedne vrste povrća na drugu. Ni u plodoredu ih ne saditi više godina uzastopno na istoj površini.
Autor: Organska bašta – Snežana Ognjenović