Crni ili crveni luk – pitanje je sad?
Toliko se priča i piše o nutritivnim vrednostima povrća da ponekad zaboravimo na njihovu lekovitost i da su nekada činili okosnicu tradicionalne medicine. Jedan od važnih lekovitih biljaka iz bašte je upravo crni luk.
Primena crnog luka u narodnoj medicini
Od lekovitih sastojaka najvažniji su glikozidi, eterično ulje koje mu daje karakterističan miris i ukus i jedan biljni hormon sličan insulinu. Bogat je i vitaminom C, ima kalijuma i sumpora, a od vitamina, vitamine B1 i B2. Razlikuju se po sastavu mladi od zrelog luka.
Luk je za organizam najkorisniji ako se uzima u sirovom stanju. Eterično ulje kuvanjem jednim delom isparava, a vitamin C je termolabilan i ne ostaje u jelu. Kada je lekovitost luka u pitanju, na prvom mestu valja istaknuti njegovo diuretičko delovanje, naročito ako se uzima sirov ili se pije sok od luka. Sprečava razvoj bakterija, reguliše šećer u krvi, olakšava iskašljavanje, deluje kao laksativ.
Čaj od cimeta i crnog čaja
1 kašičica crnog čaja
1/4 kašičice cimeta
2 dl vode
U šolji pomešati crni čaj i cimet i preliti sa vrelom vodom. Ostaviti da stoji 5minuta. Piti jednu šolju čaja dnevno. Čaj poboljšava cirkulaciju i zagreva organizam.
Izdubljeni crni luk sa medom
U pripremljenu odgovarajuću čašu staviti izbušenu poveću glavicu crnog luka. Svakog jutra ono što se iz šupljine iscedi popiti. Po želji, zbog gorkog ukusa soka iz luka, može se u šupljinu staviti med.
Vino od crnog luka i pelina protiv upale jetre
Propasirati 200 g crnog luka i staviti u bocu sa 7 dl belog vina, dodati 100 g meda i 2 kašike lišća pelina. Bocu držati na toplom mestu oko 20 dana, povremeno je protresajući. Piti po šoljicu pre jela, tri puta dnevno.